Epifani - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epifani Kelime Kökeni

Fr épiphanie ani ve beklenmedik manevi aydınlanma İng epiphany 1. İsa'nın tanrısal kimliğiyle üç krallara görünmesi hadisesi ve bu hadiseyi kutlayan yortu, 2. a.a. EYun epiphaneia επιφανεια zuhur, aydınlanma, özellikle bir tanrının insanlara görünmesi EYun epiphaínō επιφαίνω birden görünme, aydınlanma, zuhur etme EYun epi+ phaínō φαίνω ışımak, aydınlanmak  fantezi

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca épiphanie "ani ve beklenmedik manevi aydınlanma" veya İngilizce epiphany "1. İsa'nın tanrısal kimliğiyle üç krallara görünmesi hadisesi ve bu hadiseyi kutlayan yortu, 2. ani ve beklenmedik manevi aydınlanma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca epiphaneia επιφανεια z "zuhur, aydınlanma, özellikle bir tanrının insanlara görünmesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca epiphaínō επιφαίνω z "birden görünme, aydınlanma, zuhur etme" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phaínō φαίνω z "ışımak, aydınlanmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince ob ile eş kökenli olmasına rağmen uygulamada anlam yelpazesi farklıdır. İngilizce up ve upon eşdeğeridir. ● Sesliden önce /i/ sesini kaybeder. Pneuma'dan önce eph+ biçimini alır (epi-ʰélkō > ephélkō).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.