Fantezi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fantezi Kelime Kökeni

Fr fantaisie 1. görüntü, hayal, düş, 2. düş gücü EYun phantasía φαντασία görüntü, hayalât EYun phaínō φαίνω 1. aydınlanmak, görünmek, 2. aydınlatmak, görünür kılmak << HAvr *bhā-n-yo- HAvr *bhā-1 parlamak, ışımak, aydınlanmak

Tarihte En Eski Kaynak

fantazya "sahne gösterisi" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) : Fantazya: Ulvân, tantana, gösteriş, debdebe, süs... ]
"ticari bir ürünün sıradışı e cazip modeli" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1913) : Salon ve müsamere için fantezi ayakkabıları ]
"hayal mahsulü" [ c (1936) : Pozitivizm haricinde kalan düşünce sistemleri fantezi midir ]
"sıradışı erotik davranış" [ c (1966) : Fantezi olarak Charlotte Corday Marki tarafından kırbaçlanmaktadır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fantaisie "1. görüntü, hayal, düş, 2. düş gücü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phantasía φαντασία z "görüntü, hayalât" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phaínō φαίνω z "1. aydınlanmak, görünmek, 2. aydınlatmak, görünür kılmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhā-n-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhā-1 "parlamak, ışımak, aydınlanmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Fantezi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, fantezi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca pháō (ışımak), phôs (ışık).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.