Benzin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Benzin Kelime Kökeni

Fr benzine benzol içeren hidrokarbür karışımı Alm benzin a.a. 1830 Eilhardt Mitscherlich, Alm. kimyacı. Alm benzoe(säure) benzoik asit OLat labenzoe  benzen

Tarihte En Eski Kaynak

[ Düs I.4.485 (1880 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca benzine "benzol içeren hidrokarbür karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen benzin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1830 Eilhardt Mitscherlich, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca benzoe(säure) "benzoik asit" sözcüğünden türetilmiştir. Almanca sözcük Geç Latince labenzoe sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için benzen maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Ficus benjamin < benjoin/benzoin (styrax ailesinden Doğu Hint adalarında yetişen bir ağaç). Benzoe biçimi Batı dillerinde 15. yy'dan itibaren kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Türeme, Almanca, Türeme, Orta Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.