Benmari - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Benmari Kelime Kökeni

Fr bain-marie ateşle doğrudan temas ettirmeden, suya batırılan kap içinde pişirme << Lat balneum Mariae "Meryem banyosu", a.a. (simya terimi) § Lat balneum banyo öz Maria Meryem (muhtemelen: Musa'nın kızkardeşi olup simya ilminin kurucusu sayılan Miriam)  banyo

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Kesecikleri ayırmışlar, kalanları benmaride buğulandırmışlar. Süzmüşler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bain-marie "ateşle doğrudan temas ettirmeden, suya batırılan kap içinde pişirme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince balneum Mariae "'Meryem banyosu', ateşle doğrudan temas ettirmeden, suya batırılan kap içinde pişirme (simya terimi)" deyiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince balneum "banyo" ve Maria "Meryem (muhtemelen: Musa'nın kızkardeşi olup simya ilminin kurucusu sayılan Miriam)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için banyo maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Klasik Türk müziğinde bilinmeyen bu enstrümanın adı Türkçeye 1970'li yıllarda Mağrip müziğinden alınmıştır. İngilizce timbre (ses rengi, bir enstrümanın sesini diğerinden ayıran özellik) modern dönemde Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, özel ad kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.