Benzen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Benzen Kelime Kökeni

Fr benzène çeşitli maddelerden elde edilen organik solvent OLat/Ven labenzoe/benzoe styrax ağacından elde edilen kokulu reçine Ar lubān cāwī لبان جاوى Cava zamkı, a.a. § Ar lubān لبان zamk, kokulu reçine Ar cāwāˀ جاواء Hint Okyanusunda bir ada, Cava  labne

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1960 yılından önce) : Frengide şifa temini için hastalara arseno benzen, civa ve bizmut ilaçlarının üçünü birden ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca benzène "çeşitli maddelerden elde edilen organik solvent" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince ve Venedikçe labenzoe veya benzoe "styrax ağacından elde edilen kokulu reçine" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça lubān cāwī لبان جاوى z "Cava zamkı, styrax ağacından elde edilen kokulu reçine" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça lubān لبان z "zamk, kokulu reçine" ve Arapça cāwāˀ جاواء z "Hint Okyanusunda bir ada, Cava" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için labne maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Ficus benjamin < benjoin/benzoin (styrax ailesinden Doğu Hint adalarında yetişen bir ağaç). Benzoe biçimi Batı dillerinde 15. yy'dan itibaren kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Orta Latince, Arapça, Bileşik kelime, Arapça, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.