Balad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Balad Kelime Kökeni

Fr ballade bir şiir türü Prov balada oyun havası Lat ballare raksetmek EYun ballē βαλλη hoplama, raks EYun bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak, fırlatmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ballade "bir şiir türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde balada "oyun havası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ballare "raksetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Eski Yunanca ballē βαλλη z "hoplama, raks" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak, fırlatmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Bakteriyolojihane-i Şahane ve Daülkelb (Kuduz) Hastanesi İstanbul'da 1887'de kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Provansal, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.