Bakteri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bakteri Kelime Kökeni

Fr bactérie tek hücreli canlı YLat bacterium a.a. 1838 Ch. G. Ehrenberg, Alm. doğabilimci (1795-1876) EYun baktēríon βακτηρίον çubukçuk, bastoncuk EYun báktron βάκτρον baston, sopa +ion << HAvr *bak- a.a.  baget

Tarihte En Eski Kaynak

bakteri [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bactérie "tek hücreli canlı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen bacterium sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1838 Ch. G. Ehrenberg, Alm. doğabilimci (1795-1876)) Bu sözcük Eski Yunanca baktēríon βακτηρίον z "çubukçuk, bastoncuk" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca báktron βάκτρον z "baston, sopa" sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bak- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için baget maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Bakteriyolojihane-i Şahane ve Daülkelb (Kuduz) Hastanesi İstanbul'da 1887'de kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.