Baget - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Baget Kelime Kökeni

Fr baguette çubuk İt bacchetta [küç.] çubuk, değnek, baston Lat baculum a.a. +ette << HAvr *bak- baston, asa

Tarihte En Eski Kaynak

"orkestra yöneticisi çubuğu" [ c (1937) : 25 S. bir cam baget (çubuk) sperma almak için kullanılan alet (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca baguette "çubuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca bacchetta "çubuk, değnek, baston" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen baculum sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bak- "baston, asa" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Batı dillerinde 13. yy ortalarında ortaya çıkan sözcüğün, İspanyolca veya İtalyanca üzerinden Arapçadan alıntı olması güçlü olasılıktır. Batılı kaynaklarda önerilen etimolojiler inandırıcılıktan yoksundur. || İngilizce bag (çanta), baggage sözcüğünden geri türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.