üvendire - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

üvendire Kelime Kökeni

Yun vukéndron << EYun boukéntron βουκέντρον öküz dürtmek için kullanılan sivri sopa § EYun boús βούς sığır, öküz EYun kéntron κέντριον sivri uç  buffalo, santra

Tarihte En Eski Kaynak

üğendire [ Kitabü-l İdrak Haşiyesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca vukéndron sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca boukéntron βουκέντρον z "öküz dürtmek için kullanılan sivri sopa" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca boús βούς z "sığır, öküz" ve Eski Yunanca kéntron κέντριον z "sivri uç" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için buffalo, santra maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce stuff, Fransızca étoffe (paçavra, bez), İngilizce stop (1. tıkaç, 2. durdurmak) < Geç Latince stuppa/stuppare <

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.