Santra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Santra Kelime Kökeni

İng centre/center Fr centre merkez, orta << Lat centrum a.a. EYun kéntron κέντρον geometride dairenin merkezi, pergelin sabit ayağı EYun kentéō κεντέω saplamak, sokmak << HAvr *kent- saplamak

Tarihte En Eski Kaynak

"futbol alanının orta noktası" [ Nazım Hikmet (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce centre veya center veya Fransızca centre "merkez, orta" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen centrum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca kéntron κέντρον z "geometride dairenin merkezi, pergelin sabit ayağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kentéō κεντέω z "saplamak, sokmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kent- "saplamak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Anlam evrimi için karş. Arapça markaz < rakz (saplamak, sokmak).

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.