Sandal - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sandal - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fr sandale a.a. << OLat sandalium tahta tabanlı keşiş ayakkabısı EYun sándalon σάνδαλον tahta tabanlı açık ayakkabı, nalın ?  sandal1

Tarihte En Eski Kaynak

"açık ve hafif ayakkabı" [ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen sandale sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince sandalium "tahta tabanlı keşiş ayakkabısı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca sándalon σάνδαλον z "tahta tabanlı açık ayakkabı, nalın" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir. Daha fazla bilgi için sandal1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

sandal, Arapça ṣandal (tahta ayakkabı, nalın) biçimleri mevcut olmakla birlikte Türkçede 20. yy'dan önce “ayakkabı” anlamında kaydedilmemiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, kaynağı bilinmeyen kelime kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.