Buffalo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Buffalo Kelime Kökeni

İng buffalo bir tür yaban sığırı İt bufalo a.a. << Lat būbalus a.a. EYun boúbalis βούβαλις Afrikaya özgü bir yaban sığırı EYun boûs βούς davar, sığır << HAvr *gʷou- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1950) : Yak öküzleri, Amerikan "buffalo"larının uzak akrabalarından ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce buffalo "bir tür yaban sığırı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca aynı anlama gelen bufalo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen būbalus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca boúbalis βούβαλις z "Afrikaya özgü bir yaban sığırı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca boûs βούς z "davar, sığır" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷou- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Sanskritçe gāú, Farsça gāv, Ermenice gov, gúovs, Eski Yunanca boús, Latince bos, bov- > Fransızca boeuf, Gaelce bó, Germence *kōus > İngilizce cow (sığır).

Etiketler: İngilizce, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.