Tren

Fr train demiryolu katarı İng train dizi, kuyruk, çekilerek götürülen şey, katar, a.a. İng to train sürüklemek Fr traîner a.a. << OLat *traginare a.a. Lat trahere, tract- çekmek, sürmek, sürüklemek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : Yedikule'de Bakırköy ilk treni yirmi dakika beklemiştir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca train "demiryolu katarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce train "dizi, kuyruk, çekilerek götürülen şey, katar, demiryolu katarı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce to train "sürüklemek" fiilinden türetilmiştir. İngilizce fiil Fransızca aynı anlama gelen traîner fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *traginare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Modern anlamı ilk kez 1820"lerde İngiltere"de kullanılmıştır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Türeme, Aynı anlamda, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play