Tretman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tretman Kelime Kökeni

Fr traitement işlem, tedavi Fr traiter işlem yapmak, muamele etmek, tedavi etmek +mentum << Lat tractare ele almak, bir işlemi yürütmek, bir konuyu işlemek Lat trahere, tract- çekmek, sürmek, sürüklemek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1955) : suçların önlenmesi ve suçluların tretmanı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca traitement "işlem, tedavi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca traiter "işlem yapmak, muamele etmek, tedavi etmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tractare "ele almak, bir işlemi yürütmek, bir konuyu işlemek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiili ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı ilk kez 1820'lerde İngiltere'de kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Eşkökenlilik, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.