Tretuvar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tretuvar Kelime Kökeni

Fr trottoir kaldırım Fr trotter yürümek, at tırıs gitmek Ger *tredan basmak, yürümek, adım atmak << HAvr *dr- HAvr *der-1 adım atmak, koşmak  +drom

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : sarayın dış kapısının Tophane tarafındaki trotuar üzerinde ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca trottoir "kaldırım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca trotter "yürümek, at tırıs gitmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *tredan "basmak, yürümek, adım atmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dr- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *der-1 "adım atmak, koşmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +drom maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Germanik kökten İngilizce trot (tırıs gitmek), tread (ayak basmak).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.