Top - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Top Kelime Kökeni

Tür Havası boşalmış bir futbol topu... - A. Gündüz Tür Duvar saatinin topu. Kantarın topu. Tür tamamen, bütünüyle Tür IPA: /ˈtop/ Tür Bunlardan sonra top sakallı, çocuk yüzlü Şaban'ın dizi en çok sevdiği yerdi - H. E. Adıvar Tür IPA: /ˈtop/ Ad (silahlar) top Ad (satranç) kale Ad top Ad Eski Türkçe top İng üst Tür (silahlar) top

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Havası boşalmış bir futbol topu... - A. Gündüz

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor. Barbaros belki donanmayla seferden geliyor. - Y. K. Beyatlı

Bunlardan sonra top sakallı, çocuk yüzlü Şaban'ın dizi en çok sevdiği yerdi - H. E. Adıvar

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde Havası boşalmış bir futbol topu... - A. Gündüz anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi Duvar saatinin topu. Kantarın topu. anlamındadır. Türkçe sözcük, Belirteç halinde tamamen, bütünüyle anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi IPA: /ˈtop/ anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde Bunlardan sonra top sakallı, çocuk yüzlü Şaban'ın dizi en çok sevdiği yerdi - H. E. Adıvar anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi IPA: /ˈtop/ anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (silahlar) top anlamına gelir. Ad dilinden alınan top kelimesi (satranç) kale anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde top anlamına gelir. Ad dilinden alınan top kelimesi Eski Türkçe top anlamındadır. İngilizce sözcük, Ad halinde üst anlamına gelir. Türkmence sözcük, Ad halinde (silahlar) top anlamına gelir.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Türkçe, Türkçe, Türkçe, Türkçe, Ad, Ad, Ad, Ad, İngilizce, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.