Stop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stop Kelime Kökeni

İng stop 1. (mantar veya bezle) tıkama, 2. durdurma, durma, 3. "dur" emri OLat stuppare tıkamak, gemiyi kalafatlamak OLat stuppa paçavradan yapılan tıkaç, üstüpü EYun styppē στυππη a.a.  üstüpü

Tarihte En Eski Kaynak

istop ""dur" komutu" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : İskeleye yanaştığımız zaman kaptan kemal-i merhametinden "istop!" dedi mi bir "oh sadasıdır çıkıyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stop "1. (mantar veya bezle) tıkama, 2. durdurma, durma, 3. 'dur' emri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince stuppare "tıkamak, gemiyi kalafatlamak" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince stuppa "paçavradan yapılan tıkaç, üstüpü" sözcüğünden türetilmiştir. Geç Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen styppē στυππη z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için üstüpü maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Orta Latince, Türeme, Orta Latince, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.