Strateji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Strateji Kelime Kökeni

Fr stratégie ordu yönetme sanatı, sevkülceyş EYun stratēgía στρατηγία kumandanlık EYun stratēgós στρατηγός kumandan, general § EYun stratós στρατός ordu EYun ágō άγω sürmek, sevketmek  aksiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : taktik ve istratejik zikzaklar yapılabilir, fakat ricatler yapılamaz ]
[ c (1935) : siyasa ile stratejinin (askerî sevkülceyşin) sıkı münasebeti vardır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca stratégie "ordu yönetme sanatı, sevkülceyş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca stratēgía στρατηγία z "kumandanlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca stratēgós στρατηγός z "kumandan, general" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca stratós στρατός z "ordu" ve Eski Yunanca ágō άγω z "sürmek, sevketmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için aksiyon maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.