Teleskop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Teleskop Kelime Kökeni

Fr téléscope "uzak-gören", dürbün YLat telescopium 1611 Prens Cesi, İt. aristokrat, Academia dei Lincei başkanı. § EYun têlos τῆλος uzak EYun skopós σκοπός seyreden, gözleyen  tele+1, +skop

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca téléscope "'uzak-gören', dürbün" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince telescopium sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1611 Prens Cesi, İt. aristokrat, Academia dei Lincei başkanı.) Bu sözcük Eski Yunanca têlos τῆλος z "uzak" ve Eski Yunanca skopós σκοπός z "seyreden, gözleyen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tele+1, +skop maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.