+skop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

+skop Kelime Kökeni

Fr/İng +scope +gözetleyen, gösteren EYun skópos σκόπος a.a. EYun skopéō σκοπέω gözetlemek, seyretmek << HAvr *skep/*spek- gözlemek  ispiyon

Tarihte En Eski Kaynak

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen +scope "gözetleyen, gösteren" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca aynı anlama gelen skópos σκόπος z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca skopéō σκοπέω z "gözetlemek, seyretmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skep veya *spek- "gözlemek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için ispiyon maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.