Telepati - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Telepati Kelime Kökeni

Fr télépathie "uzaktan algılama", duyu organları aracılığı olmaksızın algılama İng telepathy a.a. 1882 Henry Myers, İng. yazar. § EYun têlos τῆλος uzak EYun páthos πάθος his, duygu  tele+1, pato+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca télépathie "'uzaktan algılama', duyu organları aracılığı olmaksızın algılama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen telepathy sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1882 Henry Myers, İng. yazar.) Bu sözcük Eski Yunanca têlos τῆλος z "uzak" ve Eski Yunanca páthos πάθος z "his, duygu" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tele+1, pato+ maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.