Pato+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pato+ Kelime Kökeni

Fr/İng patho+ +acı veya hastalık EYun páthos πάθος duygu, özellikle acı veya acıma duygusu EYun pásχō, path- πάσχω, παθ- hissetmek, acı duymak << HAvr *kʷnth- HAvr *kʷenth- acı çekmek

Tarihte En Eski Kaynak

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen patho+ "acı veya hastalık" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca páthos πάθος z "duygu, özellikle acı veya acıma duygusu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pásχō, path- πάσχω, παθ- z "hissetmek, acı duymak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷnth- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷenth- "acı çekmek" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.