Patika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Patika Kelime Kökeni

Yun pátiki πάτικι [küç.] küçük yol, yolcuk EYun pátos πάτος yürümekle oluşan yol, patika << HAvr *pnt- a.a. HAvr *pent- yürümek, ayak basmak

Tarihte En Eski Kaynak

"keçiyolu" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pátiki πάτικι z "küçük yol, yolcuk" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca pátos πάτος z "yürümekle oluşan yol, patika" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pnt- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pent- "yürümek, ayak basmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Farsça patha-, İngilizce path, Almanca pfad (ayak yolu), Eski Yunanca póntos (geçit), Latince pons, pont- (köprü). Fransızca patte (ayak) sözcüğünün bu grupla ilişkisi muğlaktır.

Etiketler: Modern Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.