Tahta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tahta Kelime Kökeni

Fa taχte تخته biçilmiş ağaç << OFa taχtak a.a. Ave taş-, taşta- biçmek, özellikle ağaç biçmek, inşa etmek HAvr *teks- marangozluk veya yapı ustalığı yapmak  teknik

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça taχte تخته z "biçilmiş ağaç" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen taχtak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde taş-, taşta- "biçmek, özellikle ağaç biçmek, inşa etmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teks- "marangozluk veya yapı ustalığı yapmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için teknik maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Tahta kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tahta nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça fiil taşīdan (biçmek)'tir. Orijinal /ks/ > /χş/ sesi, çoğu halde /ş/, mazi kökü yapan +t+ ekinden önce /χ/ olarak realize edilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.