Kostik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kostik Kelime Kökeni

Fr soude caustique sodanın yakılmasıyla elde edilen bir kimyasal madde, sodyum hidroksit Fr caustique yanma ile ilgili, yanık EYun kaustikós καυστικός a.a. EYun kaíō, kaus- καίω, καυσ- yakmak +ikos  koter

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : nazarı keskin, gamzesi kostik ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca soude caustique "sodanın yakılmasıyla elde edilen bir kimyasal madde, sodyum hidroksit" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca caustique "yanma ile ilgili, yanık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kaustikós καυστικός z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kaíō, kaus- καίω, καυσ- z "yakmak" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için koter maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.