Koter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koter Kelime Kökeni

Fr cautère yarayı ateş veya kimyasal bir madde ile dağlama Lat cauterium a.a. EYun kautēr καυτήρ yakan, dağlayan EYun kaíō, kaus- καίω, καυσ- yakmak << HAvr *kəw-yo- HAvr *kāu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cautère "yarayı ateş veya kimyasal bir madde ile dağlama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen cauterium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kautēr καυτήρ z "yakan, dağlayan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kaíō, kaus- καίω, καυσ- z "yakmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kəw-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kāu- kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.