Teknik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Teknik Kelime Kökeni

Fr technique yöntem, usul, özellikle imalat yöntemi EYun teχnē τεχνη 1. marangozluk veya yapı ustalığı, 2. genel anlamda ustalık, sanat << HAvr *teks-nā- HAvr *teks- ustalık yapmak, duvar veya kumaş örmek, marangozluk yapmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca technique "yöntem, usul, özellikle imalat yöntemi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca teχnē τεχνη z "1. marangozluk veya yapı ustalığı, 2. genel anlamda ustalık, sanat" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teks-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teks- "ustalık yapmak, duvar veya kumaş örmek, marangozluk yapmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca tektón (marangoz veya yapı ustası), Farsça taLatince texere (dokumak), tela (dokuma).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.