Semiyotik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Semiyotik Kelime Kökeni

Fr sémiotique işaretbilim EYun sēmiotikós σημιοτικός simge ve işaretlere ilişkin EYun sēmeiósis σημεῖον işaret etme, gösterme +ikos EYun sēma σήμα işaret +sis  semantik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca sémiotique "işaretbilim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sēmiotikós σημιοτικός z "simge ve işaretlere ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sēmeiósis σημεῖον z "işaret etme, gösterme" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca sēma σήμα z "işaret" sözcüğünden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için semantik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Nihai kaynağı meçhuldür. Aristoteles'ten bu yana kaydedilmiş olan Yunanca biçim bilinmeyen bir dilden alınmıştır. Karş. İngilizce salamander, Fransızca salamandre.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.