Semer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Semer Kelime Kökeni

Yun sagmári σαγμάρι [küç.] yük hayvanlarına mahsus semer EYun ságma σάγμα a.a. +ari EYun sáttō, sag- σάττω, σαγ- yüklemek +ma

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kitabü-l İdrak Haşiyesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca sagmári σαγμάρι z "yük hayvanlarına mahsus semer" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ságma σάγμα z sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Eski Yunanca sáttō, sag- σάττω, σαγ- z "yüklemek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Semer kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, semer nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Nihai kaynağı meçhuldür. Aristoteles'ten bu yana kaydedilmiş olan Yunanca biçim bilinmeyen bir dilden alınmıştır. Karş. İngilizce salamander, Fransızca salamandre.

Etiketler: Modern Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.