Semantik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Semantik Kelime Kökeni

Fr semantique anlama ilişkin 1897 Michel Bréal, Fr. düşünür. EYun sēmantikós σημαντικός anlam ifade eden, anlamlı EYun sēmaínō σημαίνω işaret etmek, anlam ifade etmek +ikos EYun sēma σήμα işaret, simge, gösterge

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1941) : Fonetik ve Semantik bakımlarından arabca ve acemcedeki şekillerini muhafaza etmekle beraber ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca semantique "anlama ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1897 Michel Bréal, Fr. düşünür.) Fransızca sözcük Eski Yunanca sēmantikós σημαντικός z "anlam ifade eden, anlamlı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sēmaínō σημαίνω z "işaret etmek, anlam ifade etmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca sēma σήμα z "işaret, simge, gösterge" sözcüğünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Semantik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, semantik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.