Sembol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sembol Kelime Kökeni

Fr symbole 1. gizli anlamı olan söz, 2. simge, işaret EYun sýmbolon σύμβολον retorikte iki anlamı birleştiren sözcük, parola, simge EYun symbállō συμβάλλω, συμβολ- bir araya atmak EYun syn+ bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Bu onların bir sembolüdür. Anlaşılmaz, halledilmez bir muammasıdır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca symbole "1. gizli anlamı olan söz, 2. simge, işaret" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sýmbolon σύμβολον z "retorikte iki anlamı birleştiren sözcük, parola, simge" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca symbállō συμβάλλω, συμβολ- z "bir araya atmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden syn+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Sembol kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sembol nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.