Flora - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Flora Kelime Kökeni

YLat flora bitkiler alemi öz Flora Roma mitolojisinde çiçekler tanrıçası Lat flōs, flōr- çiçek << HAvr *bhl-o- HAvr *bhel-2 şişmek, kabarmak, çiçek açmak  balon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince flora "bitkiler alemi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Flora "Roma mitolojisinde çiçekler tanrıçası" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince flōs, flōr- "çiçek" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhl-o- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak, çiçek açmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Flora kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, flora nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce fluid (sıvı), fluent (akıcı) < Latince fluere.

Etiketler: Yeni Latince, Türeme, özel ad, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.