Reosta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Reosta Kelime Kökeni

Fr rhéostat akım düzenleyici İng rheostat 1843 Sir Charles Wheatstone, İng. fizikçi § EYun rhéon ῥέον akış, akım (EYun rhéō ῥέω akmak ) EYun státos στάτος duran, durduran (EYun ʰistēmi, stā- ἵστημι, στα- durmak )  ritm, statik

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rhéostat "akım düzenleyici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce rheostat sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1843 Sir Charles Wheatstone, İng. fizikçi) Bu sözcük Eski Yunanca rhéon ῥέον z "akış, akım" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca rhéō ῥέω z "akmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca státos στάτος z "duran, durduran" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰistēmi, stā- ἵστημι, στα- z "durmak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için ritm, statik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Farsça ve Yunanca biçimler arasındaki ilişki belirsizdir. Latince resina > İngilizce resin (aynı anlamda) Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.