Ritm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ritm Kelime Kökeni

Fr rythme a.a. EYun rhythmós ῥυθμός 1. akış, akım, 2. tempo, müzikte süre ölçüsü EYun rhéō ῥέω akmak << HAvr *sreu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Rey (1927) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen rythme sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca rhythmós ῥυθμός z "1. akış, akım, 2. tempo, müzikte süre ölçüsü" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rhéō ῥέω z "akmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sreu- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Fransızca riz, İngilizce rice, Almanca reis vb. biçimleri Latinceden alınmıştır. Nihai kökeni Hindistan olan sözcük İran dilleri vasıtasıyla batıya aktarılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.