Aritmetik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aritmetik Kelime Kökeni

Fr arithmetique a.a. EYun arithmetikē αριθμετική sayı saymaya ilişkin EYun arithmós αριθμός sayı +ikos << HAvr *ərəi-dhmo- HAvr *rē(i)- saymak, akıl yürütmek  racon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : ortaokulda aritmetik ve geometri mevzuları hakkında ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen arithmetique sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca arithmetikē αριθμετική z "sayı saymaya ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca arithmós αριθμός z "sayı" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ərəi-dhmo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rē(i)- "saymak, akıl yürütmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için racon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca haricot (fasulye), İtalyanca yoluyla Yunancadan alıntıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.128

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.