Racon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Racon Kelime Kökeni

İt ragione akıl, mantık, usul, düzen << Lat ratio 1. akıl, mantık, düzen, 2. hesap Lat reri, rat- saymak, muhakeme etmek, akıl yürütmek +tion << HAvr *ərē- HAvr *rē(i)- saymak, akıl yürütmek

Tarihte En Eski Kaynak

"kaide, nizam, usul" [ A. Fikri, Lugat-ı Garibe (1889) ]
"kabadayı nizamı (argo)" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Galata'da racon keser, dinlemeyin. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca ragione "akıl, mantık, usul, düzen" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince ratio "1. akıl, mantık, düzen, 2. hesap" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince reri, rat- "saymak, muhakeme etmek, akıl yürütmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ərē- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rē(i)- "saymak, akıl yürütmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince rex, reg- (kral). Ayrıca Almanca reich (krallık) < Kelt dillerinde rīg (kral).

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.