Radika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Radika Kelime Kökeni

Yun radíkia ραδίκια [çoğ.] yaprakları yenilen bir bitki, hindiba (İt radicchio a.a. ) Lat radix, radic- kök << HAvr *wrd-ī- HAvr *wrād- kök

Tarihte En Eski Kaynak

radika [ TDK, Türkçe Sözlük, 8. Baskı (1988) ]
radikya [ c (1937) : Zannediyor ki Beyoğlu sokaklarında "radikya, radikya!", "karnabitya, karnabitya!", "hayda tülip, hayda tülip" diye avaz avaz bağıran satıcılar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca radíkia ραδίκια z "yaprakları yenilen bir bitki, hindiba" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Yunanca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen radicchio sözcüğünden alıntıdır. ) Bu sözcük Latince radix, radic- "kök" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrd-ī- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrād- "kök" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Eski adı radikya olan bitkinin 1980'li yıllarda radika adıyla canlandırılması muhtemelen bir yazım hatası sonucudur.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.