Aristokrat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aristokrat Kelime Kökeni

Fr aristocrate soylu kişi, asilzade EYun aristokrateía αριστοκρατεία soylular iktidarı § EYun áristos άριστος en iyi, en seçkin (<< HAvr *ar-isto- en uygun HAvr *ar- uymak, eklenmek ) EYun krátos κράτος iktidar  arma, +krat

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1881) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aristocrate "soylu kişi, asilzade" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aristokrateía αριστοκρατεία z "soylular iktidarı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca áristos άριστος z "en iyi, en seçkin " (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar-isto- "en uygun" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar- "uymak, eklenmek" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca krátos κράτος z "iktidar" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için arma, +krat maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca haricot (fasulye), İtalyanca yoluyla Yunancadan alıntıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.128

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.