Arma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arma Kelime Kökeni

İt arma askeri donanım, silah veya zırh, gemi donanımı << Lat arma araç gereç, donanım, özellikle savaş donanımı << HAvr *ar-mo- HAvr *ar- uymak, eklenmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Terakki (gazete) (1869) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca arma "askeri donanım, silah veya zırh, gemi donanımı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince arma "araç gereç, donanım, özellikle savaş donanımı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar- "uymak, eklenmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince artus (eklem), ars (sanat, beceri), Eski Yunanca harmós (uyum), áristos (en uygun), árthron (eklem), Avesta (Zend) dilinde arəthna (dirsek).

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.