Atrium - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Atrium Kelime Kökeni

Lat atrium ocak, evin iç avlusu << HAvr *ātr-yo- ateş yeri HAvr *āter- ateş yakmak  ateş

Tarihte En Eski Kaynak

"mimaride iç avlu" [ c (1961) : Heyet St.Jean kilisesinin avlusunu meydana çıkaracak, Atrium'u açacak (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince atrium "ocak, evin iç avlusu" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ātr-yo- "ateş yeri " biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *āter- "ateş yakmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ateş maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince ater, Arnavutça vatra (ocak). || Avestani atarş biçim Zerdüşt dinindeki özel anlamından ötürü Farsçada aynen benimsenmiştir. Sözcüğün asıl Farsça biçimi ādar ve āzar (aynı anlamda) olup nişadur (ölümsüz ateş), azergûn (ateş rengi), Azerbaycan (“ateş tapınağı ülkesi”) vb. sözcüklerde karşımıza çıkar.

Etiketler: Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.