Aparat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aparat Kelime Kökeni

Alm apparat cihaz, mekanizma Lat apparatum hazırlanmış şey Lat apparare (bir şey için) hazırlamak Lat ad+ parare hazırlamak, tedarik etmek << HAvr *perə-1 a.a.  parite

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Vebolid: hususi banyo aparatı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca apparat "cihaz, mekanizma" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Latince apparatum "hazırlanmış şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince apparare "(bir şey için) hazırlamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince parare "hazırlamak, tedarik etmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *perə-1 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için parite maddesine bakınız.

Etiketler: Almanca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.