Parite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Parite Kelime Kökeni

Fr parité denklik Lat paritas, t- a.a. Lat pār denk, eş, eşit << HAvr *prə- HAvr *perə-1 yanyana getirmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : altın paritesi 11,96 santim dolar (25 kuruş) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parité "denklik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen paritas, t- sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince pār "denk, eş, eşit" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prə- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *perə-1 "yanyana getirmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince parare (denk getirmek, yaratmak, yarar kılmak, hazırlamak, tedarik etmek), parire (üretmek, yaratmak). Anlam gelişmesi için karş. Türkçe yara-/yaraş-/yarat- < ya- (yakın etmek, denk getirmek).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.