Rizom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rizom Kelime Kökeni

Fr rhizome yumrukök EYun rhízōma ῥίζωµα köklenti, kökümsü oluşum EYun rhizoûmai ῥιζοῦμαι köklenmek +ma EYun rhíza ῥίζα kök << HAvr *wrǝd-ya a.a. HAvr *wrād- kök  radika

Tarihte En Eski Kaynak

[ Rey (1927) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rhizome "yumrukök" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca rhízōma ῥίζωµα z "köklenti, kökümsü oluşum" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rhizoûmai ῥιζοῦμαι z "köklenmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca rhíza ῥίζα z "kök" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrǝd-ya biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrād- "kök" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için radika maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca riz, İngilizce rice, Almanca reis vb. biçimleri Latinceden alınmıştır. Nihai kökeni Hindistan olan sözcük İran dilleri vasıtasıyla batıya aktarılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.