Retorik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Retorik Kelime Kökeni

Fr rhétorique belagat, güzel ve sanatlı konuşma EYun rhetōrikē teχnē ῥετωρικη (τεχνη) a.a. EYun rhétōr ῥέτωρ hatip +ikos << HAvr *wrē-tor- konuşan HAvr *werə-3 konuşmak, söylemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1942) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rhétorique "belagat, güzel ve sanatlı konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen rhetōrikē teχnē ῥετωρικη (τεχνη) z deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rhétōr ῥέτωρ z "hatip" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrē-tor- "konuşan" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *werə-3 "konuşmak, söylemek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Farsça ve Yunanca biçimler arasındaki ilişki belirsizdir. Latince resina > İngilizce resin (aynı anlamda) Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.