Rehabilite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rehabilite Kelime Kökeni

Fr réhabiliter yeniden alıştırmak, hastalık veya gözden düşme nedeniyle toplumdan uzak kalmış bir kimseyi yeniden topluma kabul etmek Fr re+ habiliter alıştırmak, eğitmek, uygun hale getirmek (<< OLat habilitare a.a. Lat habilis uygun, elverişli, yatkın, beceri sahibi Lat habēre sahip olmak  habitat

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca réhabiliter "yeniden alıştırmak, hastalık veya gözden düşme nedeniyle toplumdan uzak kalmış bir kimseyi yeniden topluma kabul etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Fransızca habiliter "alıştırmak, eğitmek, uygun hale getirmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen habilitare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince habilis "uygun, elverişli, yatkın, beceri sahibi" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince habēre "sahip olmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için habitat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce able (elverişli, yetenekli, yapabilir) < Latince habilis.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.