Habitat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Habitat Kelime Kökeni

İng habitat yaşanılan yer, çevre Lat habitare [freq.] ikamet etmek, alışmak Lat habēre sahip olmak << HAvr *ghabh-ē- HAvr *ghabh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"vahşi hayvanların yaşama alanı" [ m (1982) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce habitat "yaşanılan yer, çevre" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince habitare "ikamet etmek, alışmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince habēre "sahip olmak" fiilinin tekrarlanan eylem (frequentative) halidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghabh-ē- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ghabh- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *sw- > Proto-İranca (Ana-İranca) χʷ > Farsça χ evrimi standarttır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, Klasik Latince, tekrarlanan eylem, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.