Reji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Reji Kelime Kökeni

Fr régie yönetim, idare Fr régir, régiss- yönetmek << Lat regere, rect- doğrultmak, yöneltmek, yönetmek, rehber olmak << HAvr *reg-1 yöneltmek  rast

Tarihte En Eski Kaynak

reji "Osmanlı borçları idaresi" [ Ahmet Mithat Ef. (1882) ]
rejisör "[Fr régisseur] tiyatro yönetmeni" [ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1912) ]
reji "sinema yönetmenliği" [ c (1932) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca régie "yönetim, idare" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca régir, régiss- "yönetmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince regere, rect- "doğrultmak, yöneltmek, yönetmek, rehber olmak" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reg-1 "yöneltmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için rast maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Devletinde tütün tekeli için reji idaresi 1872'de, genel kamu borçlarının yönetimi için Düyun-u Umumiye İdaresi (Régie de dette publique ottomane) 1881'de kurulmuştur. Ancak Fransızca sözcüğün Türkçe metinde kullanımına en erken 1882'de rastladık.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.