Rast - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rast Kelime Kökeni

Fa rāst راست 1. düz, doğru, hayırlı, şanslı, 2. sağ taraf, 3. İran musikisinde bir makam << EFa/Ave rāşta- düz, doğru, sağ taraf << HAvr *rg-sta- HAvr *reg-1 yöneltmek, yönetmek

Tarihte En Eski Kaynak

rast [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
rast gelmek [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : fariğ ol kim iş senün kıyasuŋ birle rast gelmez. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rāst راست z "1. düz, doğru, hayırlı, şanslı, 2. sağ taraf, 3. İran musikisinde bir makam" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde rāşta- "düz, doğru, sağ taraf" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rg-sta- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reg-1 "yöneltmek, yönetmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince rectus, Almanca recht, İngilizce right, Fransızca droit (düz, doğru = sağ), Latince regere, rect- (dizmek, düzeltmek, düzenlemek, yönetmek), rogare (önermek), regula (kural, cetvel), rex, reg- (kral), Sanskritçe rājā (kral), raśṭra (krallık).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.