Arasta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arasta Kelime Kökeni

Fa rāstā/rāste راستا/راسته düz yol, cadde, özellikle çarşı caddesi Fa rāst düz  rast

Tarihte En Eski Kaynak

"çarşı" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : rezdak muˁarrebdir, farisî olan reste'den taˁrib olunmuştur, türkîde âmme galat edip araste derler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rāstā veya rāste راستا/راسته z "düz yol, cadde, özellikle çarşı caddesi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rāst "düz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rast maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Arasta kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, arasta nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Pelin bitkisinin haşere kovucu ve dolayısıyla "kötülük giderici" etkileri ile, Anadolu ve İran kültürlerinde üzerlik bitkisine atfedilen "kem göze karşı koruma" işlevi arasında bir bağ kurulmuş olabilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.