Planet

Fr planète gezegen << OLat planeta EYun astēres planētai αστήρεσ πλανήται gezgin yıldızlar EYun planáō πλανάω gezmek, dolaşmak, dolanmak << HAvr *pelə-2 yayılmak  plato

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca planète "gezegen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince planeta sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca astēres planētai αστήρεσ πλανήται z "gezgin yıldızlar" deyiminden türetilmiştir. Yunanca deyim Eski Yunanca planáō πλανάω z "gezmek, dolaşmak, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için plato maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Eski Yunanca plakóeis (yufka). Aynı kökten İngilizce flake (tabaka, yonga), Latince placere (sakinleşmek, durgun olmak).

Kelime Telaffuzu

Planet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Planet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play